ZalogujLicznik odwiedzin

DziśDziś312
WczorajWczoraj628
RazemRazem3327861
Muzeum w Sołonce
Wpisany przez Jakub Pawłowski   

Około 30 kilometrów na południe od Rzeszowa jest Gmina Lubenia, a w niej miejscowość Sołonka. Ostatnimi czasy znana jest z tego, że w sezonie czynna jest tam tężnia solankowa, do której w weekendy przybywają turyści wraz z rodzinami. Źródło solankowe cieszy się ogromną popularnością, to też bardzo miła i urokliwa atrakcja, ale nie jedyna w wiosce.

 

Fot. Jakub Pawłowski

 

W budynku szkoły podstawowej, w jej bocznej części, mieści się placówka muzealna, która  cechuje się wyjątkową oryginalnością. To wszystko za sprawą pewnej stałej ekspozycji, która zresztą nadała miejscu swoistą nazwę: „Muzeum Strachów”. Istotnie, jedna z ekspozycji muzealnych poświęcona jest straszliwym kukłom polnym, które miejscowi chłopi stawiali w swych zagonach, sadach i ogrodach. To ekspozycja plenerowa, gdyż wszystkie figury w licznie ponad 70 stoją na świeżym powietrzu, w galerii ma zboczu, w najbliższej okolicy muzeum. Istotą wystawy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi, a jednocześnie pielęgnowanie tego przechodzącego w zapomnienie zwyczaju – niegdyś tak bardzo powszechnego na polskich wsiach. Te oryginalne obiekty muzealne nie odnoszą się tylko do Gminy Lubenia, ale też do Rzeszowszczyzny, Podkarpacia, niektórych stron Polski i zagranicy.

 

Fot. Jakub Pawłowski

 

Straszna” wystawa z Muzeum Regionalnego z Sołonki to nie jedyna atrakcja placówki. W zasadzie to jej przedsmak, bowiem właściwa jej część mieście się w środku. Tam też czekają na zwiedzających cztery sale wystawowe, licząc z podwójnym korytarzem, gdzie zdeponowano różnego rodzaju zabytki. Jak sama nazwa wskazuje, Muzeum Regionalne tematycznie i merytorycznie ułożono zgodnie z dziejami i kulturą gminy, a dawnej parafii lubeńskiej. Placówka mieści w swych zbiorach ponad 5 tysięcy różnego rodzaju obiektów, począwszy od prahistorii (zbiory geologiczne, paleontologiczne i archeologiczne), na historii kończąc (od wczesnego średniowiecza po II wojnę światową). Muzeum w swej głównej kolekcji posiada zbiory etnograficzne. Jest rekonstrukcja izby chłopskiej, a także sala „duża”, gdzie zwiedzający mają możliwość obejrzenia ponad 1000 różnego typu i proweniencji przedmiotów zwianych z kulturą chłopską. Oddzielna sala „historyczna” to kolekcja zabytków zamkniętych w klamrach chronologicznych od epoki neolitycznej po XX w. i jest swoistą wędrówką po dziejach regionu lubeńskiego i najbliższej okolicy.

 

Fot. Jakub Pawłowski

 

Muzeum Regionalne z Sołonki ma swych zborach również starą fotografię chłopską. Fachowo skonstruowana galeria pt. „Tamta Lubenia” przedstawia fotografie z lat 1932-1956  autorstwa Bolesława Wróbla z Lubeni. To również swoisty rajd po życiu kulturalnym i zwyczajach mieszkańców regionu. To też znakomita i pasjonująca wycieczka emocjonalna, szczególnie dla dzisiejszych „Lubenioków”, którzy niekiedy rozpoznają na fotografiach swych bliskich. W muzeum zobaczyć można też odrobinę sztuki, gdyż istnieje galeria obrazów i rzeźb z zimowego pleneru artystycznego zorganizowanego w Sołonce. Efektowne prace zrealizowali artyści związani z regionem lubeńskim i Podkarpaciem.

 

Fot. Jakub Pawłowski

 

Oferta Muzeum Regionalnego w Lubeni z siedzibą w Sołonce jest wyjątkowa i bogata. To nie tylko oryginalne i nietuzinkowe miejsce, to również możliwość pobytu pośród prawdziwej historii wyczuwalnej namacalnie. Organizatorzy wystawy muzealnej organizują warsztaty w szerokich ramach tematycznych: historyczno-archeologicznej, etnograficznej, plastycznej i muzealnej. W programie istnieją też wycieczki po regionie (kamieniołomy, grodzisko wczesnośredniowieczne, stare kościoły, nieczynny młyn, szlak przydrożnych kapliczek) i wsi Sołonka (tężnia solankowa, kamienny most chłopski, szlak solankowy). Dzień spędzony w muzeum, nie jest stracony, odnosząc się do starego powiedzenia. Zatem przybywajcie i przekonajcie się na własnej skórze.

Fot. Jakub Pawłowski

 

Polecamy Podkarpackie muzea

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=26&Itemid=263

 

Fot. Konrad Ulanowski Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

 

 

 

 

 

 

 

....