ZalogujLicznik odwiedzin

DziśDziś312
WczorajWczoraj628
RazemRazem3327861
Parking - Przełęcz Wyżna
Wpisany przez Redakcja   

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach jest Przełęcz Wyżna zwana też Przełęczą nad Berehami, bądź Wyźnią.  To miejsce specyficzne, zarazem piękne i obrzydliwe. Na szczęście z roku na rok stan parkingu należącego do gminy Lutowiska ulega poprawie. Nie jest to związane z właścicielem, UG tylko pobiera niezłe pieniądze. Dzięki projektom powstała ławeczka i stolik, jest na tablicy opis panoramy, plansza promująca Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" i miejsce pod zainstalowanie teleskopu. Jest i godna polecenia karczma serwująca przepyszną kwaśnicę.

 

Fot. Beata Kalitan

 

Panorama z tych co to dech zapierają, widok na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Przełęcz Wyżniańską, Wierch Wyżniański, Mała Rawkę, na dalszym planie gniazdo Tarnicy i Halicza. W dole rozciągają się Berehy Górne, w sezonie jest tu kulturowy wypas m.in. owiec, działają bacówki. Polecam tę pod Połoniną Wetlińską pani Obrochty, bundz zamawia się z dużym wyprzedzeniem.  Przełęcz Wyżna to też najbardziej znany w Bieszczadach parking, nim niestety nie możemy się poszczycić.

 

Fot. Paweł Szymański

 

Polecam ścieżkę dendrologiczno-historyczną  "Berehy Górne" , liczy ona sobie 18 przystanków.  Przełęcz Wyżna jest jej częścią, to przystanek 18. BdPN wydał przewodnik po ścieżce autorstwa Grażyny Holly i Beaty Szary. Warto go nabyć w punktach kasowych i zostawiając samochód na jednym z parkingów z książeczką w ręku pospacerować po okolice. Z walorami ścieżki można zapoznać się i tu

http://travel.bieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=36&Itemid=45

 

Fot. Tomek Pudzianowski  Widok z Przełęczy Wyżnej na dawne Berehy Górne, Tarnicę, Krzemień i Halicz

 

Pozwolę sobie przytoczyć fragmencik tekstu z owego przewodnika. "Ścieżka dendrologiczno-historyczna Berehy Górne": "Przełęcz nad Berehami (880 m n.p.m.) Tu kończy się nasza wędrówka śladami Bojków. Warto jeszcze raz poszybować wzrokiem nad doliną Berehów, by dostrzec z góry w całej okazałości ten bogaty witraż śladów kilkuwiekowych zmagań człowieka z dziką przyrodą Bieszczadów. Wzdłuż doliny wiją się serpentyny wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, która kilkakrotnie przecina starą bojkowską drogę. [...] W tych górach zapisana jest historia dawnych jej mieszkańców . Zastanówmy się, jaki ślad zostawimy po sobie".

Historia i teraźniejszość Berehów Górnych

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52%3Aberehy-gorne&catid=4%3Amiejscowoci-nieistniejce&Itemid=53

 

Fot. Maciej Bajcer Berehy Górne  pomnik Harasymowicza

 

Przełęcz nie jedno ma imię. Tu kilka lat temu jesienią, o zmierzchu z maleńką grupką obserwowaliśmy wilka, który zakradał się do stada owiec. O tak powszednim widoku jak pasące się tu jesienią jelenie to już nie wspomnę. Ostatnio furorę robi lis złodziejaszek, który potrafi przetrząsnąć bagaże w poszukiwaniu smakołyków.

 

Fot. Marek Jurek

 

Przełęcz Wyżna to początek szlaku dojściowego żółtego łączącego parking ze schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej. Najbardziej znany szlak w Bieszczadach, bardzo łatwy, końską drogą Ratownicy GOPR i Lutek wożą zaopatrzenie dla schroniska i goprówki. Trasa miła, łatwa i atrakcyjna, więc proszę się nie dziwić, że znajduje się w prawie każdym standardowym programie dla grup zorganizowanych. Początek szlaku znajduje się tuż obok pominka Harasymowicza i pomnika poświęconego tym którzy zginęli w górach i ratownikom GOPR.

Czas wejścia ok 1.15 minut. Ilość wejść? Dziesiątki tysięcy osób rocznie.

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=158&Itemid=166

 

Fot. Robert Mosoń Bezpłatna toaleta ekologiczna powyżej punktu kasowego

 

Na bieszczadzkim forum ukazał się niegdyś tak post:

Jestem nowym dzierżawcą parkingu na przeł. Wyżnej przy wyjściu na Połoninę Wetlińską.
Zdaję sobie sprawę jaką złą opinią cieszy się to miejsce. Że BYŁO tam drogo, obsługa niemiła itp. Wiem o tym gdyż sam często korzystałem z niego. 5zł na mały napój czy 12zł za godz. postoju autobusu to moim zdaniem spora przesada. Mimo , że mam zapłacić ogromną dzierżawę do gminy Lutowiska ( do sprawdzenia na BIP Lutowiska) to deklaruję zmiany cen w tym roku a szczególnie znaczącą obniżkę dla autobusów do kwoty 7zł zaś gastronomi i napojów do przystępnych cen z Ustrzyk Górnych. Chcę w ten sposób zachęcić turystów a w szczególności Was kol. Przewodników do korzystania z parkingu . Będzie istniała także możliwość negocjacja opłaty za postój przy korzystaniu z gastronomi znajdującej się na parkingu i dla stałych gości. Jeśli macie jakieś sugestie jak zmienić wizerunek tego jakby nie było „flagowego” parkingu Naszych Gór to proszę o rady i opinie za ,które z góry dziękuję.

 

Fot. Maciej Bajcer  http://picasaweb.google.pl/Maciej11980

 

 

 

Fot. Tomek Pudzianowski Panorama na Połoninę Wetlińską

 

 

 

Fot. Tomek Pudzianowski Niegdyś stały gość parkingu Julek vel Filip

 

Najbliższe parkingi należące już do Bieszczadzkiego Parku narodowego są w  Berehach Górnych, na Przełęczy Wyżniańskiej i w Ustrzykach Górnych. Ceny w 2014 r. uległy zwiększeniu, za autokar płaci się 27 zł/doba. Istnieje możliwość "negocjacji" cen, jeżeli autobus stoi krócej niż 2 godziny płaci połowę ceny wyjściowej. W 2014 r.  BdPN postawił bezpłatne toalety ekologiczne, które są na Przełęczy Wyżnej, Wyżniańskiej, w Berehach Górnych i w Ustrzykach G.

 

Fot. Paweł Szymański Berehy Górne

Opracowanie Lucyna Beata Pściuk przewodnik górski, pilot wycieczek 502 320 069

Polecam nasze usługi przewodnickie - cena  od 250 zł netto, od 350 brutto  faktura VAT. Programy wycieczki przygotowuję indywidualnie dla każdej grupy dostosowując je do możliwości finansowych i zainteresowań grupy. Proszę o kontakt telefoniczny 502 320 069 Bieszczady i okolice oferują dla grup zorganizowanych multum atrakcji, wśród nich są: wycieczki górskie, wycieczki po ścieżkach dydaktycznych, spacery po górskich dolinach, miejscach cennych przyrodniczo, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe  i na pontonach, jazda konna pod okiem instruktora, bryczki, wozy traperskie, prelekcje, pokazy filmów przyrodniczych, diaporam,  warsztaty przyrodnicze, warsztaty kulturowe, warsztaty fotografii przyrodniczej, pokazy ptaków drapieżnych, wizyty w wielu ciekawych miejscach np. hangary na szybowisku w Bezmiechowej, bacówkach z serami Bacówka Nikosa 504 750 254, zwiedzanie muzeów,  galerii, cerkwi i dawnych cerkwi,  ruin, "zaliczanie" punktów widokowych, nawiedzanie sanktuariów, izby pamięci prymasa Wyszyńskiego, spacer po udostępnionych turystycznie rezerwatach, rejsy statkiem  po Jeziorze Solińskim, żaglowanie po Jeziorze Solińskim spotkania z naukowcami, ludźmi kultury, artystami itd. np. przy ognisku, zakup ziół i przypraw u Adama (Numer telefonu do Adama 723 652 669, towar można zamówić drogą pocztową.) itp. Koszt obiadu to w przypadku grup młodzieżowych jest od 15 zł do 25 zł. W tym roku mamy bardzo rozwiniętą ofertę edukacyjną na którą składają się warsztaty i prelekcje: kulturowe, przyrodnicze, związane ze starymi rzemiosłami, fotografii przyrodniczej itd. Cena od 800 zł/grupa warsztaty przyrodniczo-fotograficzne, od 12 zł/os warsztaty pieczenia chleba i proziaków, robienia masła i smażenie konfitur.


 

 

My na Facebooku

Grupa forum Bieszczady https://www.facebook.com/groups/305179576263122/

Grupa Bieszczady https://www.facebook.com/grupabieszczady

 

Fot. Maciej Szpiech Leśnik Panorama na Berehy

..