Informator turystyczny
Szlaki
Przewodnik
Flora i fauna
Aktualności
Bibliografia
Miejscowości
Miejscowości widmo
Ścieżki przyrodnicze
Ścieżki dydaktyczne
Rezerwaty
Karpaty słowackie
Historia
Beskid Niski
Zaloguj
Licznik odwiedzin
![]() | Dziś | 315 |
![]() | Wczoraj | 628 |
![]() | Razem | 3327864 |
Jezioro Myczkowieckie i okolica |
Wpisany przez Lucyna Beata Pściuk | |
Jezioro Myczkowieckie (Myczkowskie) pod względem turystycznym, przyrodniczym jest bardzo cenne aczkolwiek jeszcze nie do końca odkryte przez tzw. masowego turystę. Okolica jest po prostu cudna, przepiękne panoramy na tafle wody z zapory w Myczkowcach, z drogi, a przede wszystkim z punktu widokowego na kamieniołomie w Bóbrce budzą zachwyt. Tu jest zawsze uroczo, szczególnie wtedy, gdy na drzewach nie ma liści i możemy z bardzo wielu miejsc podziwiać okolicę. Przyrodniczo jest to bajka, jest otoczone rezerwatami: "Koziniec", "Nad Jeziorem Myczkowieckim", "Przełom Sanu pod Grodziskiem", a ciut dalej znajdują się "Bobry w Uhercach" i "Grąd w Średniej Wsi". Okolica leży w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych i sieci Natura 2000 "Dorzecze Górnego Sanu". Samo Jezioro, które rzadko zamarza zimą jest rejem dla ptaków, zimuje tu ok. 35 gatunków ptaków wodnych. Najwięcej jest łabędzi niemych. Jezioro Myczkowieckie jest jeziorem wyrównawczym dla Jeziora Solińskiego, znajdują się u wody wykorzystane przy produkcji energii elektrycznej w elektrowni w Solinie. Wypływająca z turbin woda ma stałą temperaturę plus ośmiu stopni, dzięki czemu ptaki mają dogodne warunki do bytowania. Latem tafla jeziora nagrzewa się max do 15-16 stopni, tu raczej nikt nie kąpie się. Za to to raj dla wędkarzy i kajakarzy. Nad Jeziorem znajdują się cztery miejscowości turystyczne: Bóbrka, Myczkowce, Solina, Zabrodzie i nieistniejąca Bereźnica Niżna.
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska Panorama z zapory w Myczkowcach
Pod względem turystycznym okolica prężnie rozwija się, powstała tu dosłownie plątanina szlaków spacerowych, są wiodące głównymi drogami szlaki rowerowe, nowe miejsca noclegowe powstają jak grzyby po deszczu. Okolice zapory w Myczkowcach coraz bardziej przypominają słynny z bezguścia soliński deptak. Polecam wytyczony jeszcze przez św. pamięci Andrzeja Niepołomskiego szlak gminny oznaczony kolorem niebieskim wiodący wokół Jeziora Myczkowieckiego. Tzw. Błękitna Łezka wiedzie terenami bardzo atrakcyjnymi pod względem przyrodniczy, w tym przez rezerwat "Koziniec" i pod rezerwatem "Nad Jeziorem Myczkowieckim", najbardziej atrakcyjna jest wtedy, gdy na drzewach nie ma liści. Ukazują się nam wtedy bajeczne panoramy. Wiosną wygląda za sprawą kwitnących geofitów jak przedsionek raju. Ta okolica jest znana w Europie jako "El Dorado" tak nazywany jest odcinek specjalny "San", dla wędkarzy samo jezioro i okoliczne rzeczki to raj. Coraz bardziej popularne są spływy kajakowe i pontonowe. No i prowadzone także przeze mnie warsztaty przyrodnicze czy np. warsztaty fotografii przyrodniczej.
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska Niebieszczańska Panorama z punktu widokowego znajdującego się w Myczkowcach nad pomnikiem przyrody na dolinę Sanu, Myczkowce i Zwierzyń
Bóbrka To niewątpliwie jedna z najpiękniej położonych miejscowości w regionie. I coraz popularniejsza turystycznie, szczególnie wśród miłośników pięknych panoram i przyrody. Położona jest pomiędzy Żukowem, a Kozińcem nad jakże urokliwym Jeziorem Myczkowieckim. Wieś słynie z rezerwatu "Koziniec" i punktu widokowego ze szczytu dawnego kamieniołomu z którego otwiera się piękna panorama na Góry Sanocko-Turczńskie, Solinę, Jezioro Solińskie w tle którego znajdują się Bieszczady Wysokie, Jezioro Myczkowieckie i położony na przeciwległym brzegu rezerwat "Nad Jeziorem Myczkowieckim". Miejscowość już o charakterze turystycznym słynna z wielu galerii. To właśnie sztuka i powrót do tradycyjnego rzemiosła artystycznego wyróżnia tę miejscowość na mapie turystycznych atrakcji Bieszczadów. Czasami połączenia sztuki z inną dziedziną bywają kreatywne. Najlepszy przykład o galeria Potoki, gdzie oprócz sztuki, rzemiosła artystycznego można kupić przepyszne przetwory np. konfiturę z kaliny czy syrop z kwiatów bzu czarnego. Przy galerii powstaje bacówka specjalizująca się w serach kozich https://www.facebook.com/Galeria-Potoki-407886052593225/ Bóbrka posiada rozwijającą się wprost żywiołowo bazę noclegową, polecam "Bieszczadzką osadę" chętnie goszczącą grupy szkolne. https://www.facebook.com/BieszczadzkaOsada/ Zapraszam do prezentacji o Bóbrce http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116&Itemid=146 Polecam noclegi www.jaworina.pl to ośrodek posiadający zarówno dom jak i dobrze wyposażone domki z kominkiem słynny z przepięknej panoramy.
Fot. "Gazeta Bieszczadzka" Galeria "Potoki" w Bóbrce
Myczkowce Myczkowce to miejscowość godna polecenia wszystkim Bieszczadnikom i turytom, w tym rodzinom z dziećmi. Przede wszystkim jest urokliwie położona nad Jeziorem Myzkowieckim i tzw. martwą odnogą Sanu w terenie cennym przyrodniczo pełnym atrakcji turystycznych. Praktycznie jest tu wszystko co jest potrzebne do udanego wypoczynku w prawie nieskażonym środowisku o wybitnych walorach wypoczynkowych. Tu z racji wyjątkowego mikroklimatu, w tym warunków solarnych i nagromadzonej zieleni oraz obecności wód mineralnych można urządzić uzdrowisko. Myczkowce to także liczne atrakcje turystyczne przeważnie skoncentrowane wokół ośrodka Caritas, na szczególną uwagę zasługują ogród ekumeniczny z miniaturami drewnianych świątyń z przygranicznego terenu Polski, Słowacji i Ukrainy, ogrodu biblijnego, izby przyrodniczej związanej z promocją sieci Natura 2000, stadniną. Plus dosłownie plątanina ścieżek spacerowych i tras nord walking. Wybitną atrakcją jest zapora w Myczkowcach i piękna panorama na Jezioro Myczkowieckie i rezerwat "Koziniec" oraz "Nad Jeziorem Myczkowieckim". Wokół zapory w sezonie letnim tworzy się sieć kramów z pamiątkami. Jest tu także godna polecenia knajpka "Myczkowianka" sławiona m.in. przez motocyklistów. No i bogata baza noclegowa, agroturystyka, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty. Tani jest ośrodek "Pod Bukowiną" ulokowany obok rezerwatu "Bobry w Uhercach". http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=200&Itemid=207
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska
Solina niewiele osób wie, że zdecydowana większość Soliny znajduje się nad Jeziorem Myczkowieckim. Nad Solińskim leży tylko Jawor. Jezioro Myczkowieckie zaczyna się za zaporą w Solinie, a kończy przed zaporą w Myczkowcach. Dawna Solina spoczywa na dnie jeziora, obecna to miejscowość turystyczna położona na terenach dawnej wsi Zabrodzie. Współczesna Solina leży na dwóch wzgórzach Jawor i Płasza, jest jeszcze osiedle wybudowane na potrzeby dawnych pracowników ZEW. Życie turystyczne koncentruje się wokół zapory, po stronie Płaszy są ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, sklep, a po stronie Jaworu większość knajpek i przystanie białej floty. Wieś otaczają lasy, w Solinie znajduje się np. rezerwat przyrody "Nad Jeziorem Myczkowieckim". Polecam ośrodek "San" znajdujący się na Płaszy, galerię "Potoki", która ma swoją filię na solińskim deptaku. Można tu kupić wyroby rzemieślnicze, małe dzieła sztuki, dobre sery kozie. Przez miejscowość przebiega szlak gminny i to godny polecenia Polańczyk-Solina-Zabrodzie-Myczków. Odcinek z Zabrodzia do Myczkowa wiedzie przez kilka brodów.
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska
Zabrodzie to specyficzna miejscowość położona nad brzegiem Jeziora Myczkowieckiego pod Berdem. Maleńka, bo licząca sobie ponad stu mieszkańców, którzy twierdzą iż mieszkają w ...Solinie. Takie dane są na ich stronach promujących usługi przeważnie noclegowe. W latach międzywojennych wybudowano tu świątynię, która służyła obu obrządkom. Obecnie pełni funkcję kościoła w ...Solinie. To parafia Palatynów z Bóbrki. Na gruntach wsi Zabrodzie powstało osiedle dla budujących zaporę, to dzisiejsza turystyczna Solina. Jest tu kilka pensjonatów i przystań wodna.
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska Panorama z Kozińca w Bóbrce na Solinę i niżej położone Zabrodzie
Zwierzyń, Orelec, Uherce Mineralne to już gmina Olszanica więc polecam także prezentację Olszanica i okolice http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=278&Itemid=344 Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to iż te okolice w niedługim czasie będą one bardzo popularne wśród Bieszczadników i Gości. Wokół Gór Słonnych ładnie rozwija się baza turystyczna, powstaje produkt lokalny, gdzie prym wiedzie znana bacówka i pensjonat "Czar PGR-u" w Wańkowej sprzedająca znakomite i znane już nie tylko w kraju nikosowe sery. Tam drzwi nie zamykają się nawet zimą, a pod koniec lata i jesienią musimy już zamawiać ser dla naszych grup. Coraz bardziej popularne wśród znawców regionu staje się Leszczowate z piękną dawną cerkwią. Są to wprost idealne tereny pod wycieczki rowerowe, polecam trasę np. Zwierzyń-Uherce-Olszanica-Wańkowa-Leszczowate-Brzegi Dolne-Ustrzyki Dolne-Ustianowa-Łobozew-Bóbrka-Zwierzyń. Olszanica jest świetnym miejscem do uniknięcia korków w okolicy Leska i Sanoka, warto skierować się na krzyżówce w Olszanicy na Ropienkę aby uniknąć stania, a przede wszystkim zwiedzić ciekawe okolice. Szczegóły w prezentacji.
Fot. Marta Kurasz Park dworski w Olszanicy
Zwierzyń Zwierzyń graniczy z Jeziorem Myczkowieckim przez jedno z ramion Grodziska. Bardzo łatwo dostać się z Myczkowiec do Zwierzynia, wystarczy przejść z zapory myczkowieckiej schodkami do góry i już jesteśmy w Zwierzyniu. Ze wzniesienia możemy skierować się schodkami w dół i dotrzeć do cudownego źródełka albo zielonym szlakiem do centrum wsi. Obie opcje ciekawe, wędrówka szlakiem powoli nam zobaczyć piękną panoramę na Skałę Myczkowiecką i tzw. martwą odnogę Sanu. Miejscowość słynna w całej wędkarskiej Europie, tu zaczyna się sławny OS "San" zwany El Dorado uchodzący za najlepszą rzekę lipieniową na naszym kontynencie. Jest tu także bardzo popularne szczególnie wśród miejscowych i grup zorganizowanych cudowne źródełko, jego woda jest uznawana za bardzo dobrą, do którego wiedzie Droga Krzyżowa. Zwierzyć to także bardzo dobre miejsce do obserwacji ornitologicznych np. orlika krzykliwego, derkacza, puszczyka uralskiego, często można tu dojrzeć orzełka zwanego niegdyś włochatym. Miejscowość rozwija się w kierunku turystycznym polecam Biały Domek https://www.facebook.com/bialydomek.zwierzyn/ i domek należący do San Bus. W Zwierzyniu mieści się siedziba godnej polecenia firmy przewozowej San Bus realizującej kursy na trasie Bieszczady-Kraków. https://www.facebook.com/Sanbus.Polska Polecam prezentację o tej miejscowości http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=226&Itemid=233
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowka
Orelec Są miejscowości o których nie wiem co mam powiedzieć, dla mnie przewodnika są one przelotowe, do nich należy Orelec położony nad tzw. małą obwodnicą pomiędzy Bóbrką, a Uhercami Mineralnymi. Ta duża wieś o ciekawej historii powoli rozwija się pod względem turystycznym, jest tu kilka godnych polecenia miejsc noclegowych, pensjonat "Magija", liczne ścieżki spacerowe którymi prawie nikt nie wędruje. Godna polecenia jest cerkiew z 1759 r., prawdziwa perełka architektury drewnianej, której urok zniszczono w czasie nieprofesjonalnego remontu w II połowie XX w. Wedy to m.in piłą motorową obcięto soboty. Świątynia jest w czasie rewitalizacji. Jest i atrakcja na siłę tworzona w ramach projektów unijnych, czyli posąg tołhaja (zbójnik z Węgier). Polecam kilka słów o Orelcu http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=117&Itemid=126
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska Dawna cerkiew, jedna z najstarszych w regionie
Uherce Mineralne Pięknie położone u stóp Żukowa w Kotlinie Uherczańskiej Uherce Mineralne powoli stają się jedną z najbardziej popularnych wśród turystów miejscowości. Główną atrakcją są słynne w kraju Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, które w ub. roku ponoć przewiozły ponad 65 000 Gości. Drezyny są udostępnione dla gości na wózkach. Wokół nich powoli tworzy się nowy produkt turystyczny i powstają nowe atrakcje jak chociażby Chatka Wariatka (dom do góry nogami). W Uhercach jest także browar Ursa Maior mi osobiście kojarzący się z dziwacznymi, na granicy dobrego smaku kampaniami reklamowymi. To nie jedyne atrakcje, albowiem jest tu naprawdę interesujący barokowy kościół o charakterze obronnym z bardzo ładnym wnętrzem, cmentarz z I wojny św. i dwie ciekawe atrakcje przyrodnicze: bardzo popularny naszych grupach i stronach pomnik przyrody nieożywionej "Wodospad w Uhercach" http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=190&Itemid=271 i rezerwat "Bobry w Uhercach" . Oba są udostępnione turystycznie.We wsi jest kilka miejsc noclegowych i mająca dobrą opinię knajpka "Spichlerz".
Fot. Dawid Cichosz Wodospad na Olszance
Rudenka Ta wieś dopiero czeka na swoje turystyczne pięć minut. Położona w ustronnej dolinie jest oazą spokoju, turyści rzadko tu zaglądają. W sumie szkoda, bo moim zdaniem z tzw. Góry Klasztornej jest jedna z najpiękniejszych panoram na Bieszczady i Bezmiechową w regionie. Rudenka i Bezmiechowa jest połączona trasą tzw. eko-muzeum "Zielony Cień" poświęconego zapomnianej poetce pani Czerkawskiej i zapomnianym szlakiem rowerowym. We wsi znajduje się prywatny PTSM "Zielony Cień" w którym są organizowane warsztaty m.in pieczenia chleba. We wsi mieszka znany aktor drugiego planu pan Witold Dębicki, który czasami opowiada o swoim zauroczeniu tym zakątkiem Gór Słonnych.
Fot. Michał Organ
Olszanica Wieś o wielowiekowej historii, pięknie położona nad Olszanką (nikt mnie nie zmusi do tego abym używała ciągle zmieniających się nazw geograficznych) wciśnięta pomiędzy pasmo Gór Słonnych, Magury i Żukowa jest od nowa odkrywana turystycznie. Słynie przede wszystkim z pięknego pałacu przebudowanego w 1905 r. położonego na terenie dawnego fortalicjum i dawnego ośrodka ODK należącego do Ministerstwa Sprawiedliwości. Tuż za granicami Olszanicy, w Wańkowej mieści się jakże popularna bacówka Nikosowe sery i pensjonat Czar PGR-u, Nikos jest jedną z legend naszych gór. Fot. Marta Kurasz OLszanica
Berezka połączona jest z okolicą Jeziora Myczkowieckiego szlakami gminnymi, można tu dotrzeć także szlakiem zielonym Zagórz-Krysowa, odcinek Myczków-Zwierzyń. Okolica obfituje w ścieżki i drogi leśne więc można tu pojeździć sobie na rowerze. Sama miejscowość przekształca się z typowo rolniczej w turystyczną, w Berezce jest naprawdę dużo miejsc noclegowych o różnym standardzie. Polecam "Bieszczadzkiego Brata", który oprócz usług hotelarskich ma gastronomiczne. To fajna knajpka słynna ze pstrągów z własnej hodowli. Nieopodal w rodzinnym domu właściciela mieści się apartament i jest pasieka oferująca dokonały miód. Pan Wronowski robi także doskonałe nalewki. W Berezce mieści się znany ośrodek spa, stadnina i wiejskie zoo w którym nigdy jeszcze nie byłam. We wsi znajdują się ruiny murowanej cerkwi o której piszę w prezentacji
http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=99
Fot. Robert Mosoń
Nieistniejąca wieś Bereźnica Niżna To jedno z najbardziej dzikich miejsc w Górach Sanoko-Turczańskich, teren nieistniejącej wsi, gdzie można chaszczować szukając śladów przeszłości. Łatwiej spotkać tu jelenie niż ludzi. Przez ten ciekawy turystycznie teren wiedzie fragment szlaku zielonego Zagórz-Krysowa, bardzo rzadko uczęszczany, dostępny przy niskim stanie wód Bereźniczki. Idąc tym szlakiem należy kilka razy przejść w bród rzeczkę. Ujście Bereźniczki do Jeziora Myczkowieckiego widzimy z drogi Bóbrka-Myczkowce. Oprócz studni, podmurówek, cmentarza, porzuconych sadów można zobaczyć współczesną kapliczkę postawioną przez wysiedlonych mieszkańców grekokatolików, których część uważała się za Ukraińców. Postawiono ją w 1984 r. w miejscu mordu NKWD na mieszkańcach sprzyjających UPA.
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska
Opracowanie Lucyna Beata Pściuk przewodnik górski, pilot wycieczek nr tel. 502 320 069 Polecam nasze usługi przewodnickie - cena od 250 zł netto, od 350 brutto faktura VAT. Programy wycieczki przygotowuję indywidualnie dla każdej grupy dostosowując je do możliwości finansowych i zainteresowań grupy. Proszę o kontakt telefoniczny Lucyna Beata Pściuk przewodnik górski i turystyczny, pilot wycieczek 502 320 069 Bieszczady i okolice oferują dla grup zorganizowanych multum atrakcji, wśród nich są: wycieczki górskie, wycieczki po ścieżkach dydaktycznych, spacery po górskich dolinach, miejscach cennych przyrodniczo, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i na pontonach, jazda konna pod okiem instruktora, bryczki, wozy traperskie, prelekcje, pokazy filmów przyrodniczych, diaporam, warsztaty przyrodnicze, warsztaty kulturowe, warsztaty fotografii przyrodniczej, wizyty w wielu ciekawych miejscach np. hangary na szybowisku w Bezmiechowej, bacówkach z serami Bacówka Nikosa Bacówka Nikosa 661 461 306 lub 663 66 95 04, zagroda edukacyjna Serowy Raj w Bukowcu, sery można zamówić telefonicznie 697 761 807 zwiedzanie muzeów, galerii, cerkwi i dawnych cerkwi, ruin, "zaliczanie" punktów widokowych, nawiedzanie sanktuariów, izby pamięci prymasa Wyszyńskiego, spacer po udostępnionych turystycznie rezerwatach, rejsy statkiem po Jeziorze Solińskim, żaglowanie po Jeziorze Solińskim spotkania z naukowcami, ludźmi kultury, artystami itd. np. przy ognisku, zakup ziół i przypraw u Adama (Numer telefonu do Adama 723 652 669, towar można zamówić drogą pocztową.) itp. Koszt obiadu to w przypadku grup młodzieżowych jest od 15 zł do 25 zł. W tym roku mamy bardzo rozwiniętą ofertę edukacyjną na którą składają się warsztaty i prelekcje: kulturowe, przyrodnicze, związane ze starymi rzemiosłami, fotografii przyrodniczej itd. Cena od 800 zł/grupa warsztaty przyrodniczo-fotograficzne, od 12 zł/os warsztaty pieczenia chleba i proziaków, robienia masła i smażenie konfitur.
Fot. Mariusz Strusiewicz Pensjonat "Czar PGR-u" i zarazem słynna bacówka "Nikosowe Sery" czyli dowód na to, że znakomity produkt lokalny nie potrzebuje reklamy, dotacji unijnych, liczy się tylko zadowolony gość i reklama szeptana, czyli byłem, polecam. Bacówka jest czynna zimą. Bacówka Nikosa 661 461 306 lub 663 66 95 04
Polecamy Nad Jeziorem Solińskim http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=270&Itemid=336 Solina i Jezioro Solińskie informator http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=291
Fot. Jacek Bis
http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=190&Itemid=271 Bieszczady dla niepełnosprawnych http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=271&Itemid=337
Fot. Agata Magdalena Niebieszczańska Panorama z solińskiej zapory
Bieszczadzka przyroda http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=272&Itemid=338 Rok fenologiczny http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=269&Itemid=335
Fot. Marcin Scelina Żebrowiec górski gatunek zagrożony, dość często spotykany w okolicy Jeziora Myczkowieckiego
Park Krajobrazowy Gór Słonnych http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=178&Itemid=191 Niezbyt znane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=229&Itemid=242 "Koziniec" http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=224&Itemid=231
Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska Koziniec
.....
.
..
.
.
.
.
|