ZalogujLicznik odwiedzin

DziśDziś845
WczorajWczoraj1093
RazemRazem1654655
Olszanica i okolice
Wpisany przez Redakcja   

 

Gmina Olszanica powoli wychodzi z turystycznego marazmu, pięknie rozwija się pod względem turystycznym. Jest dobrze promowana przez samych mieszkańców związanych z turystyką, czasami swoje trzy grosze dorzuca samorząd.  Zapraszam do lektury przewodników  "Gmina Olszanica Turystycznie" http://www.olszanica.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-34 i http://www.olszanica.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-152 Ten drugi to świetny przewodnik rowerowy Jacka Polakiewicza, okolice Olszanicy są wprost idealne "pod rower". Polecam także naszą stronę Olszanica i okolice,  czasami  dociera tygodniowo do 40 000-50 000 osób  https://www.facebook.com/bieszczadyprzewodnik/

 

 

Żyjemy w globalnej wiosce, dzięki naszym grupom i stronom mamy szanse być w środku wydarzeń, obieg informacji znacznie przyspieszył. Stowarzyszenie Pro Carpatia na swojej stronie Podkarpackie smaki podsumowało 2016 r.. Artykuł naprawdę ciekawy więc udostępniłam go w naszej przestrzeni wirtualnej. Na mojej tablicy wywiązała się dyskusja odnośnie gminy Olszanica.  Mały fragment artykułu pozwoliłam sobie przenieść na naszą stronę, zapraszam do lektury całości artykułu https://www.facebook.com/podkarpackie.smaki/

Strona czasami  dociera tygodniowo do 40 000 osób  https://www.facebook.com/bieszczadyprzewodnik/

Mamy jednak dobry przykład, że świadome działania mające za zadanie „rozśrodkowanie” tej turystycznej nawały mogą przynieść korzystny efekt nawet w skali całej gminy. Takim dobrym przykładem jest bieszczadzka gmina Olszanica, która jeszcze kilka lat temu nie istniała na mapie wakacyjnych atrakcji. Dobra współpraca samorządu (bo to jest jego rola a nie „robienie” turystyki) z przedsiębiorcami już przyniosła wymierne efekty. Bez wsparcia samorządu lokalnego nie powstała by działająca na terenie gminy Olszanica prywatna inicjatywa Janusza Demkowicza zwana Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi, która w roku 2015 przewiozła 35 tysięcy osób, a w 2016 r. już 65 tysięcy. Przyrost jest wręcz oszałamiający. Do tego można dołączyć niezwykle aktywny Bieszczadzki Browar Rzemieślniczy Ursa Maior w Uhercach Mineralnych i już udało się zatrzymać na dłużej turystów, którzy do tej pory przez teren gminy tylko przejeżdżali kierując się do Ustrzyk Dolnych czy w Wysokie Bieszczady. Jeżeli jeszcze uda się do tego wypromować i rozwinąć w dobrym kierunku - hotelarsko-gastronomicznym - ośrodek wypoczynkowy działający na terenie zespołu pałacowego w Olszanicy to uda się stworzyć zupełnie nową ciekawą destynację turystyczną, której głównym obszarem będzie właśnie teren gminy Olszanica. I teraz pozostanie już tylko jedno: dalej ją rozwijać o kolejne atrakcje i promować, promować i jeszcze raz promować.

Krzysztof Staszewski,
prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”

 

Fot.  Własność Hotel Pałac Olszanica

 

Osobiście inaczej rozłożyłabym akcenty, w rozmowie pojawił się dwugłos co wskazuje tylko na to, że w gminie Olszanica mamy naprawdę bardzo duży potencjał. Osobiście dla mnie cichym bohaterem jest szybowisko Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej/Paszowej. To mekka lotników, ale  w ub. roku było tam multum gości, wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze więcej, gdyż pojawią się nowe atrakcje np. na platformie widokowej znajdującej się na szczycie budynku będzie możliwość obserwacji astronomicznych. Ostatnio dużo mówi się o możliwości budowy wyciągu narciarskiego i stworzenia najdłuższej w Bieszczadach trasy narciarskiej. Trasa ma prowadzić na Paszową i liczyć ok 3 km. Moim zdaniem to mrzonka, w lesie poniżej stoku są takie atrakcje przyrodnicze prawnie chronione, że nie ma najmniejszych szans na inwestycje. I nie mówię tu o rezerwatach "Dyrbek" i "Buczyna w Wańkowej", które jak wieść gminna niesie powstały po to, aby ograniczyć apetyt Politechniki.

 

 

Zwierzyń jest coraz bardziej popularną wsią o specyficznym mikroklimacie. To znowu mekka dla wędkarzy. San w tej okolicy jest określany jako najlepsza rzeka pstrągowo-lipieniowa w Europie, a pobliski odcinek OS "San" zwą El Dorado. To tu dwukrotnie odbyły się mistrzostwa świata w łowieniu na muchę. Wędkarze nas błagają abyśmy nie reklamowali walorów wędkarskich regionu, na OS już wszystkie pozwolenia są sprzedane. Tu także jest cudowne źródełko do którego pielgrzymują zarówno turyści jaki pątnicy. No i przewodnicy z grupami.

 

 

Bacówka Nikosa w Wańkowej to już marka, drzwi w Czarze PGR-u nawet teraz zimą nie zamykają się. Non stop są tu chętni na pyszny ser. Na naszych grupach i stronach nie ma tygodnia bez fotorelacji z bacówki. Część organizatorów dzwoniąc do minie z prośbą o program wprost żądają degustacji serów. I co najdziwniejsze Koledze nie jest potrzebna reklama i promocja, tu działa poczta pantoflowa. Nikos  także pomaga innym serowarom i usługodawcom. Ostatnio promuje bardzo fajny domek w Paszowej W Starej Owczarni. Niestety, domek nie jest całoroczny, będzie można go wynająć dopiero od maja.

 

Od niedawna mamy nawy pensjonat w Wańkowej, a raczej prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne z wyższej półki. Legenda tych gór Nikosowe Sery wykończył 8 dużych dwuosobowych pokoi z łazienkami, które oferuje w długi weekend majowy wraz z wyżywieniem. Koszt osobodnia (nocleg plus wyżywienie) 100 zł. Jedno z marzeń Kolegi spełniło się, będzie mógł rozpieszczać, podsuwać smakołyki Gościom. No i gotować. Nadal przeżywam te komplety żeliwnych garnków, też sobie taki chociaż jeden kupię. Kuchnia będzie oparta na własnych produktach, w tym kaczkach i gęsiach. No i rewelacyjnych serach znanych już w całym świecie Nie przesadzam, byłam na statystykach naszej strony i  nowa prezentacja o produktach lokalnych, naszych smakołykach, w tym słynnych serach, była jednocześnie oglądana w Australii i Francji.

 

Fot. Asia Paś Wańkowa pensjonat i bacówka nr tel.  661 461 306

 

Fot. Ewa Dudzińska-Szybowska

 

Jadąc lub wyjeżdżając z Bieszczadów warto poznać nowe tereny, a przy okazji uniknąć korków. Polecam trasę Sanok-Załuż-Bezmiechowa-Olszanica, gdzie możemy zapoznać się z wieloma atrakcjami. Polecam winnicę "Dolina Sanu" w Sanoku na ul. Kmicica 5, rezerwat "Góra Sobień" z punktem widokowym  i ruinami zamku Kmitów http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=23 , słynną Bezmiechowa z szybowiskiem http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=75 , wypał węgla drzewnego, pałac i park w Olszanicy. Ok. 2 km od mostu na Olszance w Wańkowej znajduje się położona pod rezerwatem "Buczyna w Wańkowej" słynna bacówka Nikosowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............