ZalogujLicznik odwiedzin

DziśDziś361
WczorajWczoraj628
RazemRazem3327910
Spotkanie przewodników z Dyr. BdPN
Wpisany przez Lucyna Beata Pściuk   

 

12 kwietnia 2014 r. w Muzeum BdPN w Ustrzykach D. odbyło się już trzecie spotkanie Dyrekcji BdPN z przewodnikami beskidzkimi. Połączone było ze szkoleniem na licencję BdPN. Jak zwykle brać przewodnicka stanęła na wysokości zadania i szczelnie zapełniła salę. Spotkanie było bardzo interesujące,  urozmaicone albowiem dr Tomasz Winnicki vice dyr. BdPN przedstawił nam ciekawą prezentację "Historia utworzenia obszarów chronionych na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim", a dr. Ryszard Prędki prezentację "Udostępnienie do zwiedzania Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a ochrona przyrody", dr. Grażyna Holly pokazała bardzo interesującą diaporamę "Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie - nasze wspólne dziedzictwo" autorstwa Grzegorza Leśniewskiego i Marcina Stańczyka. Tu pojawił się swojski akcent, albowiem były i zdjęcia Ewy i Marcina Scelinów. Tej fotografii nie zapomina się. To wszystko odbywało się w sali muzealnej ozdobionej pięknymi fotografiami. Wystawa fotograficzna "Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie - nasze wspólne dziedzictwo" jest nadal prezentowana. Warto tam zajrzeć.

Jak zapewne już wiecie głównym spoiwem spotkania był   Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie". 15 lutego BdPN obchodził 15 rocznicę jego powstania. W jego skład wschodzą parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy wraz z otuliną,  PN Poloniny i Użański Park Narodowy wraz z Nadsańskim Parkiem Krajobrazowym chroniące ostatnie płaty puszczy karpackiej w rejonie przygranicznym polsko-słowacko-ukraińskim. Temat niezmiernie ciekawy, warto z nim zapoznać się. Jako Polacy mamy z czego być dumni, szczególnie my mieszkańcy Bieszczadów. Będziemy mogli jako przewodnicy pokazać grupom przyrodnicze bogactwo regionu nie tylko na szlakach. W Muzeum w Ustrzykach Dolnych oraz w ośrodku edukacyjnym w Lutowiskach będzie można bezpłatnie obejrzeć diaporamę o MRB "Karpaty Wschodnie". Pamiętajcie tylko, że diaporama trwa ok. 40 minut.

 

Zapraszam do prezentacji

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223&Itemid=230

 

Fot. Bogusław Mitan Rabia Granica polsko – ukraińska na Przełęczy Żydowskiej, w okolicy słupka granicznego nr 205


 

Obiecałam przekazać Wasze pytania i oczywiście to zrobiłam. I tak. 1 Kwestia psów padła w prezentacji dr Ryszarda Prędkiego, zgodnie z kilkoma ustawami mogę wejść: psy pracujące na terenie BdPN, w tym psy osób niepełnosprawnych. Innie obejmuje zakaz. 2. Kwestia tego co dzieje się w rezerwacie Krywe w dolinie Sanu. Park nie ma na to żadnego wpływu, nie kontroluje tej części doliny Sanu, jest ona częścią Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i leży w  otulinie BdPN, Park  może tylko opiniować inwestycje. A tam ich nie ma. 3. Te nowe toalety będą pilnowane przez osoby zatrudnione na punktach kasowych. 4. Monitoring osób poruszających się na szlaku i samochodów jest prowadzony w kilku miejscach,  samochodowy w 6 miejscach m.in. przy wjeździe do BdPN. 5. Były foldery o międzynarodowych ścieżkach transgranicznych, 10 wyżebrałam dla fotografów, kilka dali mi Koledzy przewodnicy 6. Zabezpieczenia typu siatki i ogrodzenia drewniane będą rozebrane. Siatki znikną, a niskie płotki zostaną zastąpione plastikowymi palikami i biała taśmą. 7. Dyrekcja nie wydała ani jedne zgody na biwak na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ani też na rajd konny. Biura lokalne które to organizują uprawiają klasyczną ściemę. 8. Na szkoleniu  osoby zatrudnione w punktach kasowych będą uczulone i mają udzielać informacji o atrakcjach, szlakach. 9. Pielgrzymka będzie organizowana na Tarnicę. Miałam też kilka zapytań o pielgrzymkę na Smerek. To impreza PTTK Sanok, informacja jest na ich stronie 10. Toaleta na Przełęczy Wyżnej będzie już w długi weekend. To chyba tyle. O bobra, który padł martwy w Osławie być może po zjedzeniu wawrzynka wilczełyko nie miałam się kogo zapytać.

 

Fot. Ewa Dudzińska-Szybowksa Tarnica, Bieszczadzki Park Narodowy To zdjęcie ma walory edukacyjne, wyjaśnia dlaczego są barierki i inne zabezpieczenia na szlakach.

 

 

Oczywiście, jak to bywa w zwyczaju Parkowców, zostaliśmy obdarowani, tym razem folderami. Bieszczadzki Park Narodowy i PN "Poloniny" wytyczyli nam dwie nowe, transgraniczne  ścieżki przyrodnicze biegnące wzdłuż szlaków turystycznych. Pierwsza z nich to "Wielka Rawka-Kremenaros- Nowa Sedlica", jej symbolem  jest niedźwiedź brunatny, trasa ta bowiem wiedzie przez starodrzewia w których bytują wielkie ssaki puszczańskie. Liczy sobie 39 przystanków, czas przejścia to ponoć 4 godziny. Jeżeli chodzi o zejście na stronę słowacką to pełna zgoda, inaczej zupełnie jest z wejściem. Druga ścieżka "Wetlina-Rabia Skała-Runina" rozpoczyna się na Jaworniku, liczy sobie 36 przystanków, jest naprawdę bardzo atrakcyjna także widokowo. Jej symbolem jest nadobnica alpejska. Czas przejścia z Jawornika do Runiny to 5,5 godz., w powrotem potrwa to dłużej. Przeszłam te wszystkie trasy, podejścia ze strony słowackiej są naprawdę jak na warunki bieszczadzkie trudne i strome.

 

Fot. Bogusław Mitan Rabia Skała PN Polonin

 

 

Polecamy

Bieszczadzki Park Narodowy http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=25&Itemid=33

Przewodnicy

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=28

 

Fot. Przemysław Kokoć  Bieszczadzki Park Narodowy Połonina Wetlińska

 

 

My na facebooku

https://www.facebook.com/grupabieszczady

Grupa - forum

https://www.facebook.com/groups/305179576263122/

 

Fot. Wojtek Kuźmiński Użański Park Narodowy Stary słupek graniczny z 1923 r. i Tarnica w tle.

 

 

 

...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.....................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

....................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

....................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............